Safescan S20 Fake Note Detector Machine
-20%
Price in Bangladesh
৳11,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Money Counting Machine Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 2 |
| Noise | no |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Safescan S20 is a high-quality money counting machine and can fake note detector. It has automatic detection technology with UV(Ultraviolet) and MG(Magnetic) during counting. This machine is with automatic start, stop and clean function. It is suitable for most currencies in the world with batch, add and self-check functions.
Be the first to review
Share your experience with Safescan S20 Fake Note Detector Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★