Safety Plus 600VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS
-11%
Price in Bangladesh
৳8,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 600va 12v dsp pure sine wave ips in Bangladesh is ৳8,000 only. Buy Safety plus 600va 12v dsp pure sine wave ips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 11%
৳9,000
৳ 8,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 600VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 400W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH/ (Supported) |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus Electric Power IPS Machine has DSP pure sine wave technology and its inverter capacity is 600VA.. This IPS is made of 100% copper material. It has an LCD display due to which you can see mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, load amount and overload. If the battery voltage is low, the system will shut down. It has a powerful fan that blows out hot air, and there is no fan noise when running a load.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 600VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★