Samsung BU8000 43" Crystal 4K UHD Smart TV
-35%
Price Range in Bangladesh
from
৳43,900
to
৳46,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung UA43BU8000 in Bangladesh is ৳43,900 only. Buy Samsung UA43BU8000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳46,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 35%
৳68,000
৳ 43,900
Cantonment, Dhaka
৳ 46,000
📋 Samsung UA43BU8000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA43BU8000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Brightness | Dynamic Crystal Color |
| TV Tuner | Digital and Analog |
| Sound | 20W 2ch |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1093 x 677 x 129mm Package Size |
📖 Overview
The Samsung BU8000 television has a 43" Air Slim design that makes the TV sleek and slim making it the perfect complement to any space in the room. This television is only 26mm thin and borderless on three sides. This Samsung TV comes with Amazon Alexa and Google Assistant. Works so you can control your own way. This television uses a 4K crystal processor to ensure that you get up to 4K resolution for your favorite pictures, and video content. A 3D surround sound with virtual top channel audio will fully immerse you in the audio experience.
Be the first to review
Share your experience with Samsung BU8000 43" Crystal 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★