HP EliteBook 840 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM 256GB SSD
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳27,500
to
৳29,000
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳27,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳29,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳31,000
৳ 27,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 11%
৳32,500
৳ 29,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz base frequency, up to 3.4 GHz |
| Chipset | Integrated |
| Screen Size | 14.1" IPS Full HD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Gigabit LAN / Wi-Fi / Bluetooth V4.2 |
| Webcam | HD Camera |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | HP 3-cell 50 Wh Long Life Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant with drain & Backlit |
| Ports | USB / HDMI / Headphone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.48 kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G5 laptop comes with a Core i5 8th generation processor, 16GB of DDR4 RAM, and 256GB of NVMe SSD. It contains two integrated stereo speakers, three integrated multi-array microphones, and built-in audio from Bang & Olufsen (74 dB). This laptop is ideal for daily activities like programming, graphic design, and other similar tasks.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G5 Core i5 8th Gen 16GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★