Samsung CU8100 55" Crystal UHD 4K Tizen TV
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳61,000 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳68,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55-inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega contrast, Contrast enhance |
| Brightness | Brigtness Detection |
| TV Tuner | Analog & Digital |
| Sound | 10W + 10W RMS Speaker Output, Dolby Audio and DTS-HD Support |
| Connectivity | 3 x USB / 2 x HDMI / Wi-Fi / Bluetooth V5.2 |
| Remote | Voice Control |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung Review by Bdstall
Dynamic Crystal Color: This color technology offers greatly improved image fidelity and depth by producing over one billion colors, which is about 64 times the number of colors of standard UHD displays
Voice Control Remote: The CU8100 television offers a voice control remote that lets users control the television functions by voice command features. It allows hands-free operation & it doesn't need any internet connection to work.
Motion Xcelerator: Motion Xcelerator technology helps to provide clear images and outstanding performance & automatically estimates frames for the content source.
Q-Symphony: This technology allows the TV and soundbar audio to deliver sound at the same time. As a result, it will allow you to combine the TV sound with the soundbar and enjoy all the speakers at the same time, without canceling any of them.
SolarCell Remote: This CU8100 model of Samsung TV has a SolarCell battery that absorbs sunlight or the light in your home to charge the remote's internal battery.
- To charge the remote with solar energy:
- Put the TV remote down with the solar panel facing up.
- Place it in your living room with your lights on, or you can place it near a window where it will soak up natural sunlight.
Multi-View: With the multi-view feature, users can see what is on the TV & their smartphone at the same time.
Be the first to review
Share your experience with Samsung CU8100 55" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?