Samsung DU7000 50" 4K UHD Smart TV 2024
Price Range in Bangladesh
from
৳53,500
to
৳54,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung DU7000 in Bangladesh is ৳53,500 only. Buy Samsung DU7000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳54,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 53,500
Gulistan, Dhaka
Save 6%
৳57,500
৳ 54,000
📋 Samsung DU7000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 50 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU7000 is a 50" 4K UHD Smart TV that has a Crystal Processor of 4K so, it provides a high-quality visual experience. Also, it includes features of multi-device experience, UHD dimming, 4K upscaling, filmmaker mode, auto power saving mode, auto game mode, and object tracking sound. Moreover, it has multiple connectivity that allow you to enjoy extra entertainment.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7000 50" 4K UHD Smart TV 2024 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★