Samsung DU7000 65" Crystal UHD Smart Television
-9%
Price in Bangladesh
৳90,999
from 1 seller
The lowest price of Samsung DU7700 in Bangladesh is ৳90,999 only. Buy Samsung DU7700 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳99,999
৳ 90,999
📋 Samsung DU7700 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7700 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi 5, 3 x HDMI, 1 x USB-A, Bluetooth V5.2, Ethernet LAN, Anynet+ (HDMI-CEC) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
The Samsung DU7000 is an 65" Crystal UHD Smart Television with display LED technology, thus delivering incredibly detailed and clear images. Every picture of the content is displayed in vivid colors and enables the TV to display a wide range of colors for optimal picture performance. This TV has the latest applications and services on Samsung Tizen OS to enjoy free live TV channels and thousands of movies and play seamless cloud games with Gaming Hub.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7000 65" Crystal UHD Smart Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★