Samsung DU7700 65" Crystal UHD Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳85,490
to
৳103,600
across 8 sellers
The lowest price of Samsung DU7700 in Bangladesh is ৳85,490 only. Buy Samsung DU7700 at the best price from BDStall. There are currently 8 sellers available. Prices range up to ৳103,600 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 8 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 85,490
Mirpur, Dhaka
৳ 85,990
Cantonment, Dhaka
৳ 87,000
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 94,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
RTM Technology ✓
৳ 96,000
Shantinagar, Dhaka
·
11 months ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 96,900
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Electronics Bazaar ✓
৳ 102,990
Purana Paltan, Dhaka
·
11 months ago
B.J Electronics ✓
৳ 103,600
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
📋 Samsung DU7700 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7700 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 ms |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast | Mega contrast |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU7700 is a crystal UHD smart TV that comes with a 65" 4K LED display. It features vivid colors, details, and stunning 4K picture quality. The Samsung DU7700 allows you to play games without a console. Also, it allows accessing top apps and controlling the TV through the built-in voice assistant. Moreover, it supports Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet, and smart connectivity. Its amazing picture quality, smart functionality, and stylish design makes it perfect for users.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7700 65" Crystal UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★