Samsung DU8100 55" Crystal UHD 4K Smart TV 2024
The lowest price of Samsung DU8100 in Bangladesh is ৳64,490 only. Buy Samsung DU8100 at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳71,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
📋 Samsung DU8100 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU8100 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | HDR 10+ |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi and Bluetooth, Ethernet (LAN), Multiple HDMI ports and USB ports, HDMI Audio Return Channel (eARC) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung DU8100 Review by Bdstall
Dynamic Crystal Color: Dynamic Crystal Color technology allows the Samsung DU8100 TV screen to show a wide range of vivid and life-like colors by showcasing one billion shades, creating a more immersive viewing experience.
AirSlim design: The AirSlim design makes the TV look more elegant and gives it a more refined and premium feel.
Crystal Processor 4K: The Crystal Processor 4K is a super-smart chip that enhances video quality. It takes regular video and upscales it to near-4K resolution so that everything looks sharper and more detailed. It also optimizes colors, contrast, and motion to give you an immersive viewing experience.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8100 55" Crystal UHD 4K Smart TV 2024 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?