Samsung Q60A 75" QLED 4K Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳173,000
to
৳180,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung QE75Q60AAU in Bangladesh is ৳173,000 only. Buy Samsung QE75Q60AAU at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳180,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 173,000
Cantonment, Dhaka
৳ 180,000
📋 Samsung QE75Q60AAU Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QE75Q60AAU |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Mega contrast |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 20 watt output & Dolby digital plus |
| Connectivity | 3 x HDMI, 2 x USB, Ethernet (LAN) |
| Remote | Voice control |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung Q60A 75-inch QLED 4K smart television comes with 100 percent color volume with a quantum dot that, regardless of the brightness of the screen, displays over a billion dazzling shades of unique and realistic colors without fading. Its dedicated warm and cool LED backlights improve colors and raise the contrast. Users can use their favorite apps on this TV due to the Tizen operating system.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q60A 75" QLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★