Samsung DU8100 65" Crystal 4K Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳90,990
to
৳103,999
across 6 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳90,990 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳103,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 90,990
Mirpur, Dhaka
৳ 91,900
Cantonment, Dhaka
৳ 94,000
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi 5, Bluetooth V5.2, 3-HDMI, eARC/ARC, 2-USB, Anynet+ (HDMI-CEC), Etehrnet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU8100 is a 65" crystal 4K bezel-less smart television. It's UHD LED display delivers incredibly detailed and clear images, and emphasizes vibrant colors and striking contrasts in each. Its refresh rate is 60Hz which ensures fluid and smooth animations. , so it's perfect for watching action or fast-paced sports films. This TV comes with three HDMI connections that can connect multiple HD devices. This TV also has updated Wi-Fi 5, and Bluetooth V5.2 technology that's cable-free Other smart devices can be connected.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8100 65" Crystal 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★