HP Elitebook 840 G8 Core i5 11th Gen Laptop
-11%
Price in Bangladesh
৳38,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳43,000
৳ 38,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 2.4 GHz Base frequency, up to 4.2 GHz, 8MB cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" diagonal FHD display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen / dual stereo speakers / 3 multi array microphones |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2 x 2) & Bluetooth V5 Combo, non-vPro |
| Webcam | HD Webcam (1920 x 1080p) |
| Battery | 4 hours |
| Keyboard | Led keyboard lite |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.44 x 0.7 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP Elitebook 840 G8 arrives with an intel core i5 11th generation processor that can generate super-fast frequency speed from 2.4GHz to 4.2GHz. The laptop also includes 16GB RAM, 256GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, a 14" diagonal screen, dual stereo speakers & 3 multi-array microphones & an HD webcam, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP Elitebook 840 G8 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★