HP Pavilion 15-AB202TX Core i5 6th Gen Laptop
-17%
Price in Bangladesh
৳23,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen 6200U Processor |
| Processor Speed | 2.3 GHz Up to 2.80 GHz Turbo Frequency, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel H99 Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch LED-Backlit TFT LCD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD Writer SATA |
| Graphics Card | Nvidia GeForce 940M 4GB DDR3L Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | B&O PLAY with 2 Speakers |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac 1 x 1 and Bluetooth 4.0 combo |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Cardreader |
| Battery | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Free DOS |
| Dimensions (W x D x H) | 38.45 x 26.11 x 2.52 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.00 Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP pavilion 15-AB202TX laptop computer has an Intel core i5 6th gen processor with Up to 2.80 GHz turbo frequency and 3MB cache. The HP laptop comes with 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. Also, the laptop has a Nvidia GeForce 940M 4GB DDR3L dedicated graphics card. It has 802.11a/b/g/n/ac 1 x 1 and Bluetooth 4.0 combo for network connectivity, which will let you do internet browsing, videos and other tasks very quickly.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-AB202TX Core i5 6th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★