Samsung DU9000 98" Crystal 4K UHD Smart TV
-17%
Price Range in Bangladesh
from
৳740,000
to
৳778,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung DU9000 in Bangladesh is ৳740,000 only. Buy Samsung DU9000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳778,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung DU9000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU9000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 98" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | Dynamic Crystal Color |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
The Samsung DU9000 television has a 98" Air Slim design that makes the TV sleek and slim making it the perfect complement to any space in the room. This Samsung TV comes with Amazon, Alexa and Google Assistant so, the voice assistant enhances convenience and letting you control your TV with voice commands. This television uses a 4K crystal processor to ensure that you get up to 4K(3,840 x 2,160) resolution for your favorite pictures, and video content. The Quantum Dot technology enhances the color accuracy and provide a wider color spectrum for lifelike images.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU9000 98" Crystal 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★