HP ProBook 440 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 256GB SSD
Price in Bangladesh
৳36,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60 GHz up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14-inch diagonal FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 8GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 256GB NVMe Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 4GB |
| Audio/Speaker | 2 Integrated stereo speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 WLAN and Bluetooth 5 Combo, non-vPro, Realtek 10/100/1000 GbE NIC |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Card Reader | Supports SD, SDHC, and SDXC |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Keyboard | LED Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.42 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 440 G7 laptop has a powerful Core i5 10th generation processor with a turbo frequency of 4.20 GHz and 6M cache. It features 8GB DDR4 2666MHz RAM & 256GB NVMe SSD Hard Disk storage capacity. Moreover, this laptop comes with a 14" diagonal display that features Full HD resolution, IPS eDP anti-glare slim, 250 nits brightness, & 45% NTSC.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G7 Core i5 10th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★