Samsung Galaxy A54
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A54 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A54 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Display | 6.4 inch (1080 x 2340 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (50MP + 12MP + 5MP) |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 158.2 x 76.7 x 8.2 mm |
| Weight | 202 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A54 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy A54 smartphone?
Samsung Galaxy A54 smartphone is available in BD in 128GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM, 256GB ROM / 6GB RAM, and 256GB ROM / 8GB RAM variants. Therefore, Galaxy A54 price is less or more in Bangladesh that depends on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy A54 price in Bangladesh is TK 59,999 which is the 128GB ROM / 8GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A54 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?