AL-920 Top Loading Dual CIS Money Counting
-24%
Price in Bangladesh
৳34,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Money Counting Machine Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Counting Speed | 800 / 1000 / 1200 / 1500 notes/min for CNT Mode, 800 / 1000 notes/min for SDC & MDC Modes |
| Size Of Countable Money | Minimum 110 x 60 mm, Maximum 185 x 90 mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.08~0.12 mm |
| Stacker Capacity | 200 note |
| Hopper Capacity | 400-500 notes |
| Half Note detection | Yes |
| Display | TFT display |
| Power Consumption | <50 Watts |
| Power Supply | AC 100~240V ±10%, 50/60 Hz |
| Dimension | 260 x 230 x 240 mm |
| Weight | 6.5Kg Net Weight |
📖 Overview
AL-920 money counting machine features automatic half-note, chained note, and double-note detection. This money counting machine has a printing function so when connected to a printer, you can enter the print mode and print the detailed print. This machine calculates the maximum value for multi-currency and gives a detailed report of each price. This machine can start, stop and clear automatically and comes with UV, MG, and IR detection.
Be the first to review
Share your experience with AL-920 Top Loading Dual CIS Money Counting and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★