Samsung Q80C 55'' 4K QLED HDR Smart TV
Price in Bangladesh
৳109,900
from 1 seller
The lowest price of Samsung QN55Q80CAFXZC in Bangladesh is ৳109,900 only. Buy Samsung QN55Q80CAFXZC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 109,900
📋 Samsung QN55Q80CAFXZC Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN55Q80CAFXZC |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 120Hz) |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 40W |
| Connectivity | 3 x HDMI Type A (Side) 1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite/Analog Audio) (Side) 1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) (Side) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung Q80C 55'' 4K QLEDed HDR smart TV comes with a neural quantum processor 4K. This TV features Dolby Atmos technology that creates an immersive and realistic impression of sound. It has Bluetooth version 5.2 which can be easily connected with mobile laptops and other devices. This TV has a solar cell remote that can charge from radio frequency power harvesting. This TV has object-tracking sound lights that can track the action on the screen.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q80C 55'' 4K QLED HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★