Samsung QN900B 85" 8K HDR Neo QLED Smart TV
-7%
Price in Bangladesh
৳780,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung 85QN900B in Bangladesh is ৳780,000 only. Buy Samsung 85QN900B at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 8%
৳845,000
৳ 780,000
📋 Samsung 85QN900B Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 85QN900B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 8K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Contrast | HDR10, Dolby Vision |
| Brightness | HDR10+, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 90W (RMS) Sound Output |
| Connectivity | 4 x HDMI, 3 x USB, 1 x USB-C (Camera Only), Ethernet (LAN), 1 x Digital Audio Out (Optical), Bluetooth V5.2, eARC, Built-in WiFi6 Wireless LAN, Anynet+ (HDMI-CEC) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Set Size with Stand (W x H x D) 1876.6 x 1146.1 x 341.4 mm |
📖 Overview
The powerful evolution of Neo QLED 8K in this Samsung QN900B television comes with a backlight dimming technology that controls the quantum mini LEDs with precision. And emits x1.5 more light than normal quantum matrix technology so every scene will be seen spectacularly. This TV is powered by Quantum HDR 5000, and HDR10+ so every shot, from gloomy shadows to sun-drenched scenes, will show spectacular detail. Samsung's new top channel speakers will deliver a next-level Dolby Atmos experience to immerse gamers inside the action with multi-dimensional sound.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN900B 85" 8K HDR Neo QLED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★