Samsung QN90B 55-Inch Neo QLED 4K Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳167,920
to
৳168,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung 55QN90B in Bangladesh is ৳167,920 only. Buy Samsung 55QN90B at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳168,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Badda, Dhaka
Save 0%
৳168,020
৳ 167,920
Shantinagar, Dhaka
৳ 168,000
📋 Samsung 55QN90B Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 55QN90B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | QLED Panel |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Motion Xcelerator Turbo+, LED Clear Motion |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 4.2.2-Channel Type Speaker, 60W (RMS) Sound Output, Dolby Atmos |
| Connectivity | 4 x HDMI, 2 x USB, Digital Audio Out (Optical), Ethernet (LAN), eARC, WiFi5, Bluetooth V5.2 |
| Remote | Remote Controller Model TM2280E |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Product Size (W x H x D) with Stand 48.3 x 30.2 x 9.3" |
📖 Overview
The Samsung QN90B is an impressive 55-inch television for watching movies in HDR in dark rooms. It has a great contrast ratio and excellent reflection handling to enjoy a bright visual image. This television supports high dynamic range (HDR) content in HDR10, HDR10+, and hybrid log gamma. This TV also has a good viewing angle, so images can be viewed accurately from the side of a wide seating area.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN90B 55-Inch Neo QLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★