HP ProBook 445 G8 Ryzen 5 5600U 8GB RAM 256GB SSD
-7%
Price in Bangladesh
৳35,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5600U |
| Processor Speed | Up To 4.20GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 14 inch 1920 x 1080 Pixels IPS Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated stereo speakers, 2 W/ 4 Ohm per speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 A x 201 802.11a / b / g / n / ac / ax (2 x 2) and Bluetooth 5 combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Micro SD |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Spill-Resistant LED Backlit |
| Software | Windows 10 pro / 11 pro |
| Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C port, Power delivery |
| Extra Slot | Up to 32 GB DDR4 2400 SDRAM |
| Dimensions (W x D x H) | 12.67 x 8.42 x 0.78 |
| Product Weight (Kg) | 1.38 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 445 G8 laptop is powered by a powerful AMD Ryzen 5 5600U processor with up To 4.20GHz speed and 16MB Cache. It provides a 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD Hard Disk can give you a performance boost for everything from multi-tasking or gaming. It comes with a 14" diagonal display that has 1920 x 1080 pixel resolution, IPS type panel, micro-edge, BrightView, 250 nits brightness, and 45% NTSC.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 445 G8 Ryzen 5 5600U 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★