Samsung QN90C 55" 4K Smart Neo QLED TV
-32%
Price in Bangladesh
৳170,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung QN90C in Bangladesh is ৳170,000 only. Buy Samsung QN90C at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 32%
৳250,000
৳ 170,000
📋 Samsung QN90C Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN90C |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Technology | Neo QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Brightness/Color Detection |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 4.2.2CH 60W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Samsung QN90C 55" television comes with Quantum Matrix technology that shows great detail in both dark and bright scenes with Quantum Mini LEDs that precisely control the light. This TV is designed with Bluetooth version 5.2 which can be easily connected to any device. It has a Voice Control Remote so this TV can be controlled by voice.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN90C 55" 4K Smart Neo QLED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★