Samsung S95C 55" QD-OLED 4K Smart TV
-32%
Price in Bangladesh
৳234,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 144Hz |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Supports Dolby Audio , DTS-X and DTS Virtual:X Sound |
| Connectivity | USB, HDMI, Optical, LAN, BL |
| Remote | Yes, Voice Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung S95C is a 55" QD-OLED 4K Smart TV that is powered by quantum dot technology, so color and brightness are stunning and vivid with Samsung's QD-OLED pixels. This TV display uses every pixel to optimize brightness, color accuracy and durability. Consisting of three subpixels (red, green and blue) each image delivers incredibly detailed and clear images. This television supports 4K 144Hz VRR via HDMI 2.1 which elevates your gaming experience with consistently crisp visuals at high speeds. It features Smart Hub that keeps your favorite apps in one place, so you will spend less time streaming your favorite movies, games and shows.
Be the first to review
Share your experience with Samsung S95C 55" QD-OLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★