Dell Latitude 5300 Core i7 8th Gen 16GB DDR4 RAM
-72%
Price in Bangladesh
৳31,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳31,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 72%
৳112,000
৳ 31,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 3.70 GHz, Turbo Frequency 4.70GHz |
| Screen Size | 13.3 inch FHD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Intel 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi & Bluetooth V4.2 Combo |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 50Wh Li-ion Type |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 207 x 304 x 17.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.373 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 5300 is a laptop that has a 13.3-inch FHD display. It is powered by an Intel core i7 8th generation processor that can generate a speed of 3.70 GHz and a turbo frequency of 4.70 GHz. It has 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, and an Intel UHD 620 graphics card. Moreover, this laptop offers a 3-cell, 50Wh Li-ion battery that provides long time charging back-up.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5300 Core i7 8th Gen 16GB DDR4 RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★