Samsung S95D 77" OLED 4K Tizen OS Smart TV
Price in Bangladesh
৳479,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung S95D in Bangladesh is ৳479,000 only. Buy Samsung S95D at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 479,000
📋 Samsung S95D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ S95D |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 77 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | UHD 4K Resolution (3840x2160p) |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Contrast | Self-illuminating pixels |
| TV Tuner | Analog |
| Sound | Sound Output (RMS): 70W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Package Size: 1893 x 1153 x 185 mm<br>Set Size with Stand: 1716.6 x 1048.1 x 286.4 mm<br>Set Size without Stand: 1716.6 x 984.1 x 11.2 mm<br>Stand (Basic): 360.0 x 286.4 mm<br>VESA Spec: 400 x 400 mm |
📖 Overview
This Samsung 77" OLED S95D 4K Tizen OS Smart TV is equipped with NQ4 AI Gen2 Processor gives a smooth picture quality and it has dynamically tone maps every scene to maximize your viewing pleasure. It has a built-in SmartThings hub in your TV, so it can easily connect and control smart devices compatible with Matter and HCA standards, without any additional device. Moreover, it has lots of amazing features such as auto game mode (ALLM), Game Motion Plus, Dynamic Black EQ, VRR, surround sound, super ultra wide game view, mini map xoom, FreeSync Premium Pro, real depth enhancer, ultra viewing angle, and 4K AI upscaling.
Be the first to review
Share your experience with Samsung S95D 77" OLED 4K Tizen OS Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★