Samsung WW80AGAS21AXLP Front Loading Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳57,490
to
৳60,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung WW80AGAS21AXLP in Bangladesh is ৳57,490 only. Buy Samsung WW80AGAS21AXLP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳60,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 57,490
Cantonment, Dhaka
৳ 60,000
📋 Samsung WW80AGAS21AXLP Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WW80AGAS21AXLP |
| Brand | Samsung |
| Washing Capacity | 8kg Washer |
| Motor Speed | 1200 RPM, DIT Motor |
| Inverter Technology | Digital Inverter Technology |
| Child Lock | Yes |
| Dimension (WxDxH) | 600 x 850 x 450 mm |
| Weight | 55 kg |
📖 Overview
This Samsung WW80AGAS21AXLP Front Loading Washing Machine comes with some amazing features such as it has Eco Bubble technology so you can enjoy a efficient washing at a low temperature that improves soil removal by up to 24% and the AquaProtect technology protect from your home from accidental damage so you can use it without any worries. Also, the Ecobubble technology can reduce the energy up to 70% and protects the color and texture of clothes up to 45.5% better fabric care. With its super speed washing technology wash a full load of clothes in just 49 minutes and ensure powerful cleaning also, give your clothes a deep, hygienic clean with steam.
Be the first to review
Share your experience with Samsung WW80AGAS21AXLP Front Loading Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★