Sharp R-25CTS 25L Microwave Oven
Price in Bangladesh
৳16,000
from 1 seller
The lowest price of Sharp R-25CTS in Bangladesh is ৳16,000 only. Buy Sharp R-25CTS at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 16,000
📋 Sharp R-25CTS Full Specification
| Item | Microwave Oven |
|---|---|
| Model | ✅ R-25CTS |
| Brand | Sharp |
| Oven Type | Microwave |
| Auto Cook | 9 Menus |
| Control Panel | Handle |
| Cooking Program Stages | 3 Step |
| Door Opening Type | Black Glass Door |
| One Touch Functions | Touch panel Type Display |
| Oven Capacity | 25 Liter |
| Microwave Output Power | 880W |
| Turntable | 270mm Diameter |
| Dimension | 48.5 x 41 x 29.3cm |
📖 Overview
Sharp R-25CTS microwave oven provides 3 stage cooking program and 5 power levels with a yellow-green display. It has a timer function, touch control, external handle, and cavity lamp, etc. This oven's capacity is 25 liters. It has also 272mm turntable glass and the output power is 800W. This microwave oven is operated at 230 to 240V with 50Hz frequency.
Be the first to review
Share your experience with Sharp R-25CTS 25L Microwave Oven and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★