Shinho S-16 FTTX Multifunction Fusion Fiber Splicer
-5%
Price in Bangladesh
৳94,000
from 1 seller
The lowest price of Shinho S-16 FTTX in Bangladesh is ৳94,000 only. Buy Shinho S-16 FTTX at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳98,999
৳ 94,000
📋 Shinho S-16 FTTX Full Specification
| Item | Splicer Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Shinho S-16 FTTX |
| Splicing Time | 6 second |
| Splicing Program | 40 group |
| Splice Loss | 0.02dB(SM), 0.01dB(MM), 0.04dB(DS), 0.04dB(NZDS) |
| Motor | 4-Motor Active |
| Fiber Type | Single |
| Fiber Cleave Length | 10-16mm |
| Alignment Mode | V-Groove Alignment |
| Fiber Magnification | 250X(X or Y view), 125X(X and Y view) |
| Applicable Fiber | SM(G.652), MM(G.651), DS(G.653), NZDS(G.655), others(including G.657) |
| Heating Time | 18 second |
| Tension Test | 1.8-2.2N |
| Return Loss | 60dB |
| Operate Mode | Manual / Automatic |
| Coating Diameter | 160 -900μm |
| Result Storage | 4000 |
| Display | 4.3 inch color LCD monitor |
| Battery | 5800mAh, typical 250 cycles(splice and tube heat) |
| Electrodes Life Time | More than 4000 ARC discharges, can be replaced conveniently |
| Interface | USB & GUI menu interface, easier operation |
| Operating Condition | Altitude: 0-5000m, Humidity: 0-95%, Temperature: -10ºC~+50ºC |
| Power | Input: AC100-240V, 50 / 60Hz |
| Others | Cladding Diameter: 80 -150μm |
| Weight | 2.20kg including battery |
| Dimension | L x W x H: 149 x 120 x 127mm |
📖 Overview
This Shinho S-16 FTTX fusion fiber splicer machine offers faster and more consistent performance as well as less fusion loss. It uses core-to-core digital alignment technology. It is intended specifically for the installation and maintenance of fiber optical network projects. The Splicer Fiber machine is also very strong, anti-shock, anti-dust, and waterproof, and it can operate effectively in cold, hot, windy, or wet conditions. It has a USB connector for software updates and data records exporting, as well as a 5800mAh Li battery with more than 220 splicing and heating cycles.
Be the first to review
Share your experience with Shinho S-16 FTTX Multifunction Fusion Fiber Splicer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★