Shinho X-97 Optical Fiber Splicing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳77,000
to
৳77,999
across 2 sellers
The lowest price of Shinho X-97 in Bangladesh is ৳77,000 only. Buy Shinho X-97 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳77,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 77,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳85,000
৳ 77,999
📋 Shinho X-97 Full Specification
| Item | Splicer Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Shinho X-97 |
| Splicing Time | 6~12 second |
| Splicing Program | 40 group |
| Splice Loss | G651: 0.01dB; G652: 0.02dB; G653: 0.04dB; G655: 0.04dB; G657: 0.02dB |
| Fiber Cleave Length | 10-16mm |
| Fiber Diameter | 80 -150μm |
| Fiber Magnification | 320X (X or Y view), 160X (X and Y view) |
| Applicable Fiber | G651 / G652 / G653 / G655 / G657 etc. |
| Heating Time | 20~26 seconds for 40mm and 60mm shrinkable sleeves |
| Tension Test | 1.8~2.2n |
| Return Loss | >60dB |
| Operate Mode | Automatic / Manual |
| Result Storage | 4000 |
| Display | 4.3-inch color LCD monitor |
| Battery | 5200mAh Li-battery, typical 250 cycles splicing and heating |
| Electrodes Life Time | More than 4000 ARC discharges |
| Interface | GUI menu interface, easy for operation |
| Power | input: AC 100-240V(50/50HZ), output: 11-13.5V |
| Others | 2 CMOS camera |
| Weight | 1.9 Kg weight included battery |
| Dimension | 149 x 120 x 127mm |
📖 Overview
The Shinho X-97 Splicer machine has a typical splicing time of 7 seconds. In this machine, the heating time of 60 mm and 40 mm compressed sleeve tubes is 26 seconds. It can be operated manually, automatically, and has a 5200mAh plug-in internal Li battery. A USB 2.0 port is provided for uploading spice results and software upgrades. With more than 4000 ARC discharges, the electrode life can be conveniently replaced.
Be the first to review
Share your experience with Shinho X-97 Optical Fiber Splicing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★