Shinho X-800 Fiber Splicer 4-Motor Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳82,000
to
৳83,000
across 2 sellers
The lowest price of Shinho X-800 in Bangladesh is ৳82,000 only. Buy Shinho X-800 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳83,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 82,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳90,000
৳ 83,000
📋 Shinho X-800 Full Specification
| Item | Splicer Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Shinho X-800 |
| Splicing Capacity | 7000 |
| Splicing Time | 6~12 second |
| Splicing Program | 40 group |
| Splice Loss | G651: 0.01dB; G652: 0.02dB; G653: 0.04dB; G655: 0.04dB; G657: 0.02dB |
| Fiber Type | Naked Fiber, Pigtail, Patch Cords, Drop Cable etc. |
| Fiber Cleave Length | 10-16mm |
| Fiber Diameter | 80-150μm cladding diameter, 160 -900μm coating diameter |
| Alignment Mode | Core to Core |
| Fiber Magnification | 320X (X or Y view), 160X (X and Y view) |
| Heating Time | 20~26 seconds for 40mm and 60mm shrinkable sleeves |
| Tension Test | 1.8-2.2N |
| Return Loss | >60dB |
| Operate Mode | Automatic / Manual |
| Result Storage | 8000 result |
| Display | 4.3 inch color LCD monitor, touch screen |
| Battery | 5200mAh Li-battery, typical 250 cycles splicing and heating, |
| Electrodes Life Time | More Than 4000 Times |
| Interface | GUI menu interface, easy for operation |
| Power | input: AC 100-240V(50/50HZ), output: 11-13.5V |
| Others | USB2.0 port, for software upgrading and records exporting |
| Weight | 2.10 Kg Including Battery |
| Dimension | L x W x H:157 x 136 x 140mm including rubber armor |
📖 Overview
Automatically ARC calibrated, usually 6S and 26 for heating, fiber core max, magnification up to 250X, more than 4000 discharged electrodes, integrated heater, easy and convenient to operate, software updating and data record exporting, rubber armour protects the machine from shock, water and dust, core to core alignment, temperature and air pressure, 5800 mAh and pluggable Li-battery, general 200 cycle disengagement and heating, multi-op, Suitable blank fiber, drop cable, patch cord.
Be the first to review
Share your experience with Shinho X-800 Fiber Splicer 4-Motor Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★