SJAGSM02 Industrial GSM Cutter Machine
Price in Bangladesh
৳4,500
from 1 seller
The lowest price of Sujaglobal SJAGSM02 in Bangladesh is ৳4,500 only. Buy Sujaglobal SJAGSM02 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 4,500
📋 Sujaglobal SJAGSM02 Full Specification
| Item | GSM Cutter |
|---|---|
| Model | ✅ Sujaglobal SJAGSM02 |
| Type | GSM Cutter |
| Type of Cut | Standard |
| Cutting Area | 112mm round/11.2 cm round |
| Cutting Thickness | 160mm round/16cm round |
| Blades | Heavy duty (Germany) for long life |
| Rubber Pad | For smoothly cutting the sample without damage the cutting blade |
| Weight | 1.23Kg |
| Dimension | 17 x 17 x 13.5 cm |
📖 Overview
This Sujaglobal SJAGSM02 is a GSM cutter machine that can be used in industrial and textile garments for measuring GSM and cutting. It is suitable for any type of Fabric, Paper, etc. The cutting area of this cutter is 112mm round/11.2 cm round and the cutting thickness is 160mm round/16cm round. Moreover, it allows for smooth cutting of the sample without damaging the cutting blade.
Be the first to review
Share your experience with SJAGSM02 Industrial GSM Cutter Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★