Smarten Bravo 10KVA Home UPS
-5%
Price in Bangladesh
৳180,000
from 1 seller
The lowest price of Smarten bravo 10kva home ups in Bangladesh is ৳180,000 only. Buy Smarten bravo 10kva home ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 5%
৳190,000
৳ 180,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 10KVA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 4600W |
| Inverter Frequency | 40Hz to 60Hz |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure Sine Wave |
| Input Voltage | 120V |
📖 Overview
This Smarten Bravo is a sine-wave UPS that comes with a 10KVA inverter capacity. During power outages, this UPS ensures full load transfer to optimally charged batteries and enables a high-quality AC power supply. Its built-in stabilizer and charger make this UPS more useful.
Be the first to review
Share your experience with Smarten Bravo 10KVA Home UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★