Soil Survey PH Meter 4-in-1 Instrument for Plants
Price Range in Bangladesh
from
৳1,250
to
৳1,350
across 4 sellers
The lowest price of Soil survey ph meter 4-in-1 instrument for plants in Bangladesh is ৳1,250 only. Buy Soil survey ph meter 4-in-1 instrument for plants at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳1,350 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
৳ 1,250
Wari, Dhaka
৳ 1,300
Kaliganj, Lalmonirhat
৳ 1,350
📋 pH Meter Full Specification
| Item | pH Meter |
|---|---|
| pH Type | Soil |
| pH Measuring Range | 3.5-9.0pH |
| pH Temperature Compensation Range | -9 ~ + 50℃ |
| pH Accuracy | 1.1pH |
| Probe Length | 200mm |
| Display | Large screen LCD |
| Power | 1 x 9V (Not Included) |
| Environment | Operating Temperature: + 5 ~ + 40 |
| Dimension | L x W x H: Approx.35 * 6 * 8 cm |
📖 Overview
Measures sunlight 9 levels, soil moisture 5 levels, soil pH 12 levels and temperature °C and °F, fast and precise measurements, auto shut power off, for outdoor and indoor plants, gardens and grass lawn, 8 inch / 200 mm long probe, plastics, and stainless metal. The liquid crystal display properties are measured by the instrument. There's also a low-power indicator and an auto-power-off feature on the device. This device is ideal for planting flowers and grass, as well as landscaping.
5.0
★★★★★
1 review
R
Serge Muhima
17 May 2021 05.11 PM
Overall
★★★★★
Interested to buy this item
please call at the given number