Sony Bravia 8 K-65XR80 65" 4K HDR OLED Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳345,000
to
৳395,098
across 3 sellers
The lowest price of Sony Bravia 8 K-65XR80 in Bangladesh is ৳345,000 only. Buy Sony Bravia 8 K-65XR80 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳395,098 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 345,000
Nasirabad, Chittagong
Save 36%
৳618,900
৳ 395,000
Badda, Dhaka
Save 0%
৳395,109
৳ 395,098
📋 Sony Bravia 8 K-65XR80 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Bravia 8 K-65XR80 |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 65'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | XR Contrast Booster 15, Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | Digital and Analogue |
| Sound | Audio Output Power :10 W + 10 W + 10 W + 10 W + 10W Actuator x 2, Tweeter x 2, Subwoofer x 1 Audio Formats Supported: Dolby Atmos, DTS , DTS Digital Surround, and more |
| Connectivity | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Ethernet |
| Remote | Standard Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | Dimensions (W x H x D) without Stand: 1442 x 829 x 37mm |
📖 Overview
This Sony Bravia 8 K-65XR80 is especially designed to give a cinematic experience for your living room. it features a OLED panel and the powerful XR Processor gives a impressive picture quality. It has a 65" 4K UHD display with a resolution of 3840 x 2160p that gives a detail crystal clear view, and its 4 HDMI ports with 2 USB ports, allow the user to connect various devices seamlessly. With its 120Hz refresh rate it becomes a great choice for gamers.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia 8 K-65XR80 65" 4K HDR OLED Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★