HP ProBook 440 G7 Core i5 10th Gen 512GB SSD Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳31,490
to
৳35,000
across 4 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳31,490 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳35,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 31,490
ElephantRoad, Dhaka
Save 62%
৳92,000
৳ 35,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 35,000
More sellers
As Computer Technology ✓
৳ 35,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 14-inch diagonal FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB |
| Audio/Speaker | 2 Integrated stereo speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 WLAN and Bluetooth 5 Combo, non-vPro, Realtek 10/100/1000 GbE NIC |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | Supports SD, SDHC, and SDXC |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.42 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 440 G7 laptop is a powered by Intel Core i5 10th generation processor with a turbo frequency of 4.20 GHz and 6M cache. It has 16GB DDR4 2666MHz RAM & 512GB NVMe SSD drive capacity. It has Intel Dual Band Wireless-AC9560 802.11a / b / g / n / ac 2 x 2 WLAN and Bluetooth 5 Combo for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 440 G7 Core i5 10th Gen 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★