Sony Bravia KD-43X75K 43" 4K Smart Google Television
-32%
Price Range in Bangladesh
from
৳51,000
to
৳55,999
across 7 sellers
The lowest price of Sony KD-43X75K in Bangladesh is ৳51,000 only. Buy Sony KD-43X75K at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳55,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
Nasirabad, Chittagong
Save 33%
৳75,900
৳ 51,000
Pallabi, Dhaka
৳ 51,990
Mirpur, Dhaka
৳ 52,490
More sellers
Habiba Electronics ✓
৳ 53,999
Purana Paltan, Dhaka
·
10 months ago
Distributor Electronics ✓
৳ 54,500
Cantonment, Dhaka
·
1 year ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 55,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Electronics City ✓
৳ 55,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
📋 Sony KD-43X75K Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ KD-43X75K |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 43 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 50Hz) |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | Dolby Audio Sound Technology |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1127 x 706 x 231 mm Dimension of TV with Stand |
📖 Overview
The Sony Bravia KD-50X75K Android Google TV has a powerful CPU to display images near 4K quality with realistic colors and contrast. It supports Google TV to browse 700000+ movies and TV episodes. This Sony TV works with Apple AirPlay / Apple Home Kit to stream video and audio directly from an iPhone, iPad, or Mac directly to the television, via Apple AirPlay. All your favorite TV shows, games, and more can be cast to Sony TV with Chromecast. Favorite channels can be searched very quickly by voice power on this Sony television.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia KD-43X75K 43" 4K Smart Google Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★