Sony Bravia KD-55X75K 55" Ultra HD Android Google TV
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳74,999
to
৳78,999
across 5 sellers
The lowest price of Sony KD-55X75K in Bangladesh is ৳74,999 only. Buy Sony KD-55X75K at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳78,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳77,499
৳ 74,999
Purana Paltan, Dhaka
Save 6%
৳80,000
৳ 74,999
Badda, Dhaka
৳ 75,000
📋 Sony KD-55X75K Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ KD-55X75K |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 50Hz) |
| Sound | Dolby Audio Sound technology |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1243 x 729 x 84mm |
📖 Overview
Sony Bravia KD-55X75K 55-inch Android Google Television X1 4K powerful processors are used so TVs can display images near 4K quality, full of life-like colors and contrast. Sony TV works with Apple AirPlay / Apple HomeKit to stream video and audio directly from your iPhone, iPad, or Mac to the television. Movies and shows will also stream from the Apple TV app. Sony TV is Bluetooth-compatible so pair it with your Bluetooth headphones for easy wire-free entertainment and enjoy TV shows and music wherever you want. With Chromecast built-in, cast all your favorite movies, apps, games, and more directly to Sony TV.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia KD-55X75K 55" Ultra HD Android Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★