Sony Bravia X85K 55" Google & 4K Android TV
The lowest price of Sony Bravia X85K 55" in Bangladesh is ৳98,000 only. Buy Sony Bravia X85K 55" at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Sony Bravia X85K 55" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Bravia X85K 55" |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 55-inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p Resolution (4K) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Contrast | HDR10, Dolby Vision |
| Brightness | HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | 4 x HDMI Type A , 1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite/Analog Audio), 1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Sony Bravia X85K 55" Review by Bdstall
4K HDR Processor X1: The Bravia X85K contains a processor that uses advanced algorithms to cut noise & boost detail. Also, it works with 4K X-Reality PRO to produce sharp, clear & incredibly vivid images.
Triluminos Pro: This technology can detect colors from saturation, hue & brightness to reproduce natural shades in every detail of the picture which helps to show the skin tone beautifully.
X-Reality Pro: It upscales every pixel for image processing extraordinary clarity. Therefore images that are filmed in 2K or even HD, this X-Relity pro will remarkably change the details of the content to 4K resolutions automatically.
Low Latency Mode: This Bravia TV detects when a console is connected & powered on then, it automatically switches to low latency mode. With that users will enjoy smoother & more responsive gameplay.
X-Balance Speaker: A outstanding audio feature that provides clear & more realistic sound & music with its balancing system. Also, the TV has a slim design shape that brings more attraction to the speaker parts.
Dolby Vision Atmos: Dolby Atmos technology ensures high compatibility while maintaining high-quality audio quality. Also, it goes beyond the typical listening experience and puts the listener inside the song in a spatial way.
Google TV: Google Assistant helps users organize their content in one place to easily stream from devices like Apple's AirPlay 2 technology to allow wireless streaming connections. So, viewers can stream music, videos, photos, podcasts, and games effortlessly.
Bravia Cam: It's an updated camera that can detect where viewers are in the room and how far they are from the TV, then it automatically adjusts sound and picture settings according to the room's environment.
Ambient Optimization: It is a valuable technology that uses a light sensor to automatically adjust the picture and sound to the environment closest to the television.
Light Sensor: A light sensor facility is added to the television remains the same regardless of the lighting in a room, whether the room is dark or bright the TV always ensures better visibility to the viewer. As a result, it adds more benefits to the human eye.
Bravia Core: This is an app that uses Sony Bravia to watch unlimited movies for up to 12 months and users can redeem up to 5 movies from hundreds of latest hit movies.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia X85K 55" Google & 4K Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?