Sony Bravia XR-55-X90L 55" Full Array LED 4K HDR TV
Price Range in Bangladesh
from
৳146,900
to
৳148,000
across 3 sellers
The lowest price of Sony XR-55X90L in Bangladesh is ৳146,900 only. Buy Sony XR-55X90L at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳148,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 146,900
Purana Paltan, Dhaka
৳ 147,999
Mirpur, Dhaka
৳ 148,000
📋 Sony XR-55X90L Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ XR-55X90L |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | 10W + 10W + 5W + 5W |
| Connectivity | 4 x HDMI, 2 x USB, 1 x Headphone, 1x RCA, 1x Coaxial F-Type RF Antenna |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Sony Bravia XR-55-X90L smart television comes with 55" full array LED display. This TV uses the XR Cognitive Processor which balances light across the screen for high brightness peaks and deep blacks in shadows, delivering vivid and immersive 4K images. It also features XR Triluminos Pro technology that delivers more than a billion colors for a wide color spectrum, so every picture will be more vivid and realistic. This Sony TV offers Dolby Atmos which allows you to experience virtual surrounds in the room.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia XR-55-X90L 55" Full Array LED 4K HDR TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★