LG QNED86 65" 4K QNED WebOs TV
-10%
The lowest price of LG QNED86 in Bangladesh is ৳164,999 only. Buy LG QNED86 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 LG QNED86 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QNED86 |
| Brand | LG |
| Screen Size | 65-Inch (164cm) |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | QNED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Sound | 40W Audio Output / Dolby Atmos / AI Sound / Bluetooth |
| Connectivity | Wi-Fi-5 (802.11ac) / AI ThinQ / webOS 22 / Amazon Alexa Built In / FreeviewPlus (HbbTV) |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
LG QNED86 Review by Bdstall
Quantum Nano-Emitting Diode (QNED): This technology combines the power of Quantum Dot and LG NanoCell technology. LG's NanoCell technology delivers pure colors and a wide color tone with little blooming even at high brightness levels. QNED works exactly like QLED, using mini LEDs that can fill the screen with better sharpness and incredible detail.
LED Dimming: The television includes intelligent lighting control that allows it to provide clear details & more brightness. Therefore, LED dimming is a valuable feature for the viewers.
α7 Gen5 AI Processor: This processor has deep learning algorithms that can intelligently optimize images and sound to deliver more realistic and effective performance.
ThinQ AI: ThinQ AI technology uses natural language processing (NLP) for intelligent voice-activated controls that help deliver dialogue and voices in videos with enhancement.
Dolby Atmos: Dolby Atmos technology ensures high compatibility while maintaining high-quality audio quality. Also, it goes beyond the typical listening experience and puts the listener inside the song in a spatial way.
Dolby Vision IQ: This IQ technology can reveal extraordinary depth and detail in almost every scene so that viewers can imagine themselves in a movie theater.
Advanced Gaming: This QNED86 model of LG brand tv can provide a next-level gaming experience. It supports a game dashboard, optimizer, 120Hz refresh rate, VRR & AMD FreeSync premium all these technologies help to get an advanced gaming facility.
AMD FreeSync Premium: This technology allows LG QNED86 tv to maintain faster gameplay, minimal tearing, stuttering & input lag.
Entertainment (OTT): It is a platform used by LG where users can find all their favorite channels, and live streaming apps like Netflix, Prime Video, Apple TV+, Disney+, etc.
Be the first to review
Share your experience with LG QNED86 65" 4K QNED WebOs TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?