Sony Plus 43" LED Borderless Wi-Fi Smart TV
Price in Bangladesh
৳18,990
from 1 seller
The lowest price of Sony plus 43" led borderless wi-fi smart tv in Bangladesh is ৳18,990 only. Buy Sony plus 43" led borderless wi-fi smart tv at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 18,990
📋 Television Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | Full HD |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8.5 ms |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Contrast | High Contrast |
| Brightness | 230 cd/m2 |
| TV Tuner | Analog and Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | USB / AV Output / Audio Out Port / DVD/CD Port |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
The Sony Plus is a 43" Smart Borderless LED TV that supports 4K video and it supports Android version 11. This Sony Plus has Wi-Fi technology that connects YouTube, Facebook, Toffee, Live Net TV, Disney, and TikTok. , Netflix and other social media can be played. The TV can be used as a monitor for CCTV cameras for home security. The TV comes with 2GB RAM and 16GB storage capacity. It can also be hung on the wall with the help of Wall Mount.
Be the first to review
Share your experience with Sony Plus 43" LED Borderless Wi-Fi Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★