Sony Plus AB40SM 40" LED Smart TV
Price in Bangladesh
৳16,990
from 1 seller
The lowest price of Sony Plus AB40SM in Bangladesh is ৳16,990 only. Buy Sony Plus AB40SM at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 16,990
📋 Sony Plus AB40SM Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Sony Plus AB40SM |
| Screen Size | 40" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 1920 x 1080p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | Live Color Technology |
| TV Tuner | Analog & Digital |
| Sound | Dolby Digital Plus |
| Connectivity | USB / HDMI / Wi-Fi / Bluetooth |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
| Other Features | 2GB RAM & 16GB Storage |
📖 Overview
Sony Plus AB40SM television runs on the Android 9.0 operating system which makes it a smart TV. It is displayed with a 40-inch large flat panel. The smart TV provides a full HD resolution and features LED technology and digital stereo sound. Additionally, it features a Wi-Fi connection that helps to manage Netflix, Google Play, Toffee, Live Net TV, Amazon, Prime Video, Disney, TikTok, Hotstar, and YouTube online. Also, 2GB of RAM is included which boosts speed, and 16GB of internal storage for online downloading.
Be the first to review
Share your experience with Sony Plus AB40SM 40" LED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★