HP Envy x360 2-in-1 Core i7 13th Gen Touchscreen
Price in Bangladesh
৳89,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳89,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 89,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1355U 13th Gen |
| Processor Speed | Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12MB L3 cache, 10 cores, 12 threads |
| Chipset | Intel integrated SoC |
| Screen Size | 14" diagonal FHD Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4-3200 MT/s (onboard) Transfer rates up to 3200 MT/s. onboard |
| Hard Disk | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) & Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Webcam | HP True Vision 5MP camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Card Reader | 1 microSD media card reader |
| Battery | 3-cell, 43Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 2.71 x 19.01 x 12 in |
| Product Weight (Kg) | 1.51 Kg |
| Series | HP Envy |
📖 Overview
This HP Envy x360 is a 2-in-1 touchscreen laptop that arrives with an Intel Core i7-1355U 13th-generation processor. The laptop has up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology. It also features a 14" diagonal FHD touch display, 16GB DDR4 RAM, 1TB PCIe SSD, backlit keyboard, HP Wide Vision 5MP IR Camera, and Intel Iris Xe Graphics for an enhanced visual experience, and fingerprint reader for secure access. Besides, it comes with dual speakers, Wi-Fi 6E + Bluetooth, etc.
Be the first to review
Share your experience with HP Envy x360 2-in-1 Core i7 13th Gen Touchscreen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★