Su-vastika 1700 12V Pure Sign Wave Home IPS/UPS
-5%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Su-vastika 1700 12v pure sign wave home ips/ups in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Su-vastika 1700 12v pure sign wave home ips/ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 5%
৳19,500
৳ 18,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1600VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1280Watt |
| Inverter Frequency | 45 Hz - 55 Hz |
| Battery Included | No Battery Included |
| Battery Capacity | 12V 100AH to 250AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | 100% Pure Sine Wave |
| Display | Digital LED Display |
| Input Voltage | Inverter mood: 100V-290V & UPS mode: 180V-260V |
📖 Overview
This Su-Vastika 1700 is specially designed for IPS/UPS and uses pure sine wave technology specially developed for IT loads and sensitive equipment. It comes with a 1600VA inverter capacity and 1280W inverter-rated power. It can run 9 fans, 15/20 energy lights, 1 TV, Wi-Fi router, CCTV & alternate use. Moreover, it has multiple protections such as short circuits, overload, and overcharge protection.
Be the first to review
Share your experience with Su-vastika 1700 12V Pure Sign Wave Home IPS/UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★