Gaming PC Ryzen 5 5600G 16GB RAM / 256GB SSD
-3%
Price in Bangladesh
৳29,500
from 1 seller
The lowest price of Gaming pc ryzen 5 5600g 16gb ram / 256gb ssd in Bangladesh is ৳29,500 only. Buy Gaming pc ryzen 5 5600g 16gb ram / 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳30,500
৳ 29,500
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5600G |
| Processor Speed | 3.90GHz Up to 4.40GHz |
| Main Board | MSI A520M-A Pro |
| Monitor | Not Included |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-In On Board 4GB HD Graphic |
| Networking | LAN / Ethernet |
| Keyboard | RGB Standard USB Wired |
| Mouse | RGB Standard USB Wired |
| Casing | RGB Gaming Casing |
| Software | Windows |
📖 Overview
This gaming PC is operated by an AMD Ryzen 5 5600G processor that can provide a maximum frequency speed up to 4.4GHz which ensures a stable and fast operating service. Also, it has an MSI A520M-A Pro motherboard, 16GB DDR4 DDR4 RAM, 256GB M.2 SSD, and a built-in On Board 4GB HD graphics.
Be the first to review
Share your experience with Gaming PC Ryzen 5 5600G 16GB RAM / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★