Xiaomi Mi 11i
Price in Bangladesh
৳26,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mi 11i Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Mi 11i |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (108MP + 8MP + 5MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | Up to 8K at 30fps |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | 196 g |
📖 Overview
Xiaomi Mi 11i phone has 8GB of RAM and 256GB of storage capacity. This smartphone also includes Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G gaming processor that made with 5 nanometer technology. This Mi 11i also features side-mounted fingerprint, compass, color spectrum, barometer, accelerometer, gyro, and proximity sensors.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi 11i and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★