Xiaomi Mijia Lint Remover
Price in Bangladesh
৳1,399
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mijia Lint Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Model | ✅ Mijia Lint |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Digital |
| Blade | 5-blade floating cutting |
| Battery | 1300mAh |
| Power | 2W |
| Voltage | 5V / 1A |
| Working Time | 180 minute long battery life |
| Charging Time | 2 Hour |
| Dimension | 145 x 62 x 65mm |
| Weight | 213 gm |
📖 Overview
This Xiaomi Mijia is a lint remover that can be used to cut the lint in the clothes. It has a 5-blade floating cutting and a 0.35mm thick steel net that can easily remove lint. Also, it offers a 1300mAh battery capacity that provides about 2 hours of charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mijia Lint Remover and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★