Xiaomi Poco C51
Price in Bangladesh
৳11,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco C51 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco C51 |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.52 inch, 269 ppi density |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Camera | Dual (8MP+0.08 MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080 at 30fps |
| OS | Android 13 (Go edition), MIUI |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| FM Radio | FM |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| Weight | 192 g |
📖 Overview
Xiaomi Poco C51 smartphone includes 4GB of RAM and 64GB of storage capacity. It comes with a 6.52-inch IPS LCD display that features 400 nits (typ), 720 x 1600 pixel resolution, and 269 ppi density. This Poco C51 phone also has a Mediatek Helio G36 chipset that is made with 12-nanometer technology. It also features a rear-mounted fingerprint sensor and an accelerometer sensor.
Xiaomi Poco C51 Review by Bdstall
How much does Xiaomi Poco C51 cost in Bangladesh?
Xiaomi Poco C51 price is less or more in Bangladesh depending on the variant of the smartphone. This Poco C51 phone is available in only one variant which is 4GB and 64GB. Moreover, Xiaomi Poco C51 price in BD starts from just TK 11,000 which is the 4GB RAM & 64GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco C51 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★