Xiaomi Poco F5 Pro
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco F5 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco F5 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch, 526 ppi density |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (64MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | Up to 8K at 24fps |
| OS | Adreno 730 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | Li-Po 5160 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.8 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | 204 g |
📖 Overview
Xiaomi Poco F5 Pro Review by Bdstall
How much does Xiaomi Poco F5 Pro cost in BD?
Xiaomi Poco F5 Pro price is less or more in Bangladesh which depends on the variant of the smartphone. This Poco F5 Pro phone appears in three different variants and those are 256GB ROM & 8GB RAM, 256GB ROM & 12GB RAM and 512GB ROM & 12GB RAM. Moreover, Xiaomi Poco F5 Pro price in BD starts from TK 39,999 which is the 8GB RAM & 256GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco F5 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?