Xiaomi Poco M5
Price in Bangladesh
৳14,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.58 inche |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | MicroSDXC |
| CPU | Octa-Core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple, 50 MP+2 MP+2 MP |
| Front Camera | 5MP, f / 2.2 |
| Video | 1080p x 30fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 201 gm |
📖 Overview
Xiaomi Poco M5 has a 6.58-inch display with a corning gorilla 3 glass protector. It offers a 50-megapixel main camera and a 5-megapixel front camera that can take high-quality photos and videos. Also, this phone comes with a 5000mAh powerful battery capacity with an 18W charger that ensures fast charging and long-term backup. Moreover, it supports 4GB RAM storage and 64GB ROB storage.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco M5 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★